- "Qırmızı əmək bayrağı" ordeni
- Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdü
Ünlü rəssam 3 noyabr 2007-ci ildə Bakıda vəfat edib.
Şəkidə Beynəlxalq Ana Dili Günü ilə bağlı elmi-praktiki konfrans keçirilib
Şəki şəhər Heydər Əliyev Mərkəzi və ADPU Şəki filialının birgə təşkilatçılığı ilə 21 fevral – Beynəlxalq Ana Dili Günü münasibətilə Şəki şəhərində “Qloballaşma dövründə ana dili: çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Tədbir ana dilinin qorunması, inkişafı və qloballaşma şəraitində qarşıya çıxan problemlərin elmi müstəvidə müzakirəsi məqsədilə təşkil olunub. Konfransda Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin, Şəki-Zaqatala Regional Mədəniyyət İdarəsinin, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Şəki filialının məsul şəxsləri, universitetin professor-müəllim heyəti, mədəniyyət işçiləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Çıxışlarda Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi formalaşma və inkişaf mərhələləri, ana dilinin milli kimliyin və mənəvi dəyərlərin qorunmasındakı rolu, qloballaşma dövründə dil siyasətinin prioritet istiqamətləri geniş şəkildə təhlil olunub.
Məruzələrdə vurğulanıb ki, Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi mövqeyinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən siyasət milli-mədəni inkişafın əsas sütunlarından biridir. Çıxış edənlər təhsil müəssisələrində ana dilinin tədrisinin keyfiyyətinin artırılmasının, gənclər arasında düzgün nitq mədəniyyətinin formalaşdırılmasının və rəqəmsal mühitdə dil normalarına riayət olunmasının vacibliyini qeyd ediblər. Eyni zamanda, qloballaşmanın yaratdığı yeni terminoloji axının dilə təsiri, dilin informasiya texnologiyaları mühitində qorunması və zənginləşdirilməsi məsələləri geniş müzakirə olunub.
Sonda “Heydər Əliyev və Ana dili” adlı videoçarx nümayiş etdirilib. Videoçarxda Ulu öndərin Azərbaycan dilinin qorunması və inkişafı istiqamətində apardığı məqsədyönlü siyasət, bu sahədə qəbul olunan mühüm qərarlar və dilimizin dövlət səviyyəsində nüfuzunun artırılması istiqamətində gördüyü işlər əks olunub.
Ümummilli liderimiz Ana dilimiz barədə
Təqdim edir: İmran Verdiyev, “Ədəbiyyat və incəsənət”
· Bütün xalqlarda olduğu kimi, Azərbaycan xalqının da ana dili onun milli varlığını müəyyən edən başlıca amillərdəndir.
· Ana dilimiz müstəqil Azərbaycanın, Azərbaycan xalqının ən böyük milli sərvətidir.
· Mən fəxr edirəm ki, türk dillərinə mənsub olan Azərbaycan dili bu qədər zəngindir, bu qədər bədii ifadələrlə doludur və biz həyatın bütün sahələrinə aid olan fikirlərimizi öz ana dilimizdə ifadə edə bilərik.
· İnkişaf etmiş zəngin dil mədəniyyətinə malik olan xalq əyilməzdir, ölməzdir, böyük gələcəyə malikdir. Ona görə də xalqımıza ulu babalardan miras qalmış bu ən qiymətli milli sərvəti hər bir Azərbaycan övladı göz bəbəyi kimi qorumalı, daim qayğı ilə əhatə etməlidir. Bu onun müqəddəs vətəndaşlıq borcudur.
· Öz ana dilini bilməyən adamlar şikəst adamlardır!
· Şəxsən mən öz ana dilimi çox sevir və bu dildə danışmağımla fəxr edirəm.
· Ana dili hər bir xalqın milli varlığını nümayiş etdirən, onun mənəviyyatını, mədəniyyətini, tarixini, keçmişini yaşadan ən mühüm amildir.
· Dil xalqın böyük sərvətidir. Ədəbi dilin tərəqqisi olmadan mənəvi mədəniyyətin tərəqqisi mümkün deyildir. ...Azərbaycan dili görünməmiş zirvələrə qalxmış, müasir poeziyanın və nəsrin, elm və texnikanın, kargüzarlığın və fəal ictimai-siyasi həyatın hərtərəfli inkişaf etmiş dilinə çevrilmişdir. Biz tam inamla deyə bilərik ki, çoxəsrlik tariximizdə Azərbaycan dili heç vaxt belə zəngin, nüfuzlu və hörmətli olmamışdır. Lakin mədəniyyət və elmin səviyyəsi yüksəldikcə, həyatın axarı sürətləndikcə dilin təkmilləşməsinə, inkişaf etməsinə və zənginləşməsinə, onun söz ehtiyatının genişlənməsinə daha çox qayğı göstərmək lazımdır.
· Bizim ana dilimiz - Azərbaycan dili çox zəngindir, çox gözəldir.
· Xalqın dilini inkişaf etdirmək, onu yaşatmaq, onu zənginləşdirmək lazımdır.
· Dilin saflığını qorumaq, onu yad təsirlərdən, yersiz xarici sözlərdən mühafizə etmək hər bir azərbaycanlının vətəndaşlıq borcudur.
Azərbaycanın rəhbəri Kamran Bağırov Qarabağın Ermənistana birləşməsinə qərar vermiş iclasda iştirak edib - TARİX
Azərbaycan Kommunist Partiyasının sabiq birinci katibi Kamran Bağırov 1988-ci ilin fevralında Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Xalq Deputatları Sovetinin Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi barədə qərar qəbul etdiyi sessiyasında iştirak edib. Bunu bilirdinizmi? Bu barədə Ermənistanın sabiq prezidenti Robert Köçəryan memuarlarını yazdığı “Həyat və azadlıq” kitabında qeyd edib.
Xatırladaq ki, 20 fevral 1988-ci il tarixində DQMV-nin Xalq Deputatları Sovetinin sessiyasında Dağlıq Qarabağın Azərbaycan SSR-dən Ermənistan SSR-nin tərkibinə keçməsi barədə qərar qəbul edilib. Bu qərar çox böyük rezonans doğurub və Qarabağ probleminin kəskinləşməsində öz mənfi rolunu oynayıb.
Koçaryan öz memuarında həmin iclas və onun ətrafında baş verənlər barədə yazıb. Onun yazdığından məlum olur ki, hələ 1987-ci ilin dekabrın 1-də Dağlıq Qarabağdan olan nümayəndə heyəti Moskvaya gedərək DQMV-in Ermənistana birləşdirilməsi üçün minlərlə ermənin imzaladığı müraciəti Sov.İKP Mərkəzi Komitəsinin qəbul otağına təqdim ediblər.
Bir aydan sonra- 1988-ci ilin yanvarında Moskvaya daha bir nümaynədə heyəti yola düşüb: “Mərkəzi Komitədə bzim nümayəndələrə cavab verərək demişdilər ki, baş verənlərə anlayışla yanaşırlar. Ancaq bu məsələyə yalnız sosial-iqtisadi müstəvidə baxılacaq. Bildirmişdilər ki, SSRİ-də buna bənzər iyirimiyə yaxın problem var. Onlardan biri barədə qərar verilsə bu zəncirvari reaksiya doğuracaq” –deyə sabiq prezident qeyd edib.
Onun yazdığından məlum olur ki, Moskvadan gələn məlumat ermənilər arasında ruh yüksəkliyi yaratmayıb. Əksnə gərginliyi daha da artırıb. Qarabağda ermənilərin kütləvi mitinqləri və nümayişləri başlanıb: “Dağlıq Qarabağın bütün dövlət müəsissələrində kollektiv yığıncaqlarında, ilk partiya təşkilatlarında müzakirələr gedirdi. Mövzu bir idi: Dağlıq Qarabağın Ermənistana verilməsi…”
Yığıncaqlar bir-birinin dalınca yekdilliklə qərar qəbul edirlər: “Yuxarı orqanlardan DQMV-in Ermənistana birləşdirilməsi məsələsini həll etməyi xahiş edirik”.
Bundan sonra Azərbaycan rəhbərliyi hərəkətə keçir. Bakı Dağlıq Qarabağa məsul şəxslər göndərmək qərarını qəbul edir.
“Azərbaycan Kommunist Partiyasının Mərkəzi Komitəsindən müxtəlif məsul şəxslər gələrək mitinqləri dayandırmaq üçün bizi dilə tutmağa çalışırdılar. Onlar bir az özlərini itirmiş kimi görünürdülər. Bakıda nə etmək lazım olduğunu bilmirdilər”- deyə Koçaryan yazıb.
1988-ci il fevralın ortalarında sovet ordusunun hissələri Xankəndinə (keçmiş Stepanakertə) yeridilir. Bakı isə şəhərə ətraf rayonlardan əlavə milis qüvvələri göndərir.
Koçaryan qeyd edir ki, Dağlıq Qarabağda bütün şəhər küçəyə çıxdı və mitinqlər müddətsiz keçirilməyə başlandı: “Əsas tələb DQMV Xalq Deputatları Sovetinin deputatlarının sessiyasını çağırmaq və DQMV-in Ermənistana birləşdirilməsi barədə qərar qəbul etmək idi”.
Fevralın 20 -də növbədənkənar sessiyasının çağırılması üçün vilayət sovetinin deputatlarının imzalarının yığılması başlanır. Sessiyanın gündəliyində bir məsələ – DQMV-in Azərbaycanın tərkibindən çıxarıb Ermənistanın tərkibinə keçmək barədə qərar vermək salınmışdı: “Bu imzaları yığmaq çətin olmadı” –deyə Koçaryan vurğulayıb.
Fevralın 19-da Azərbaycan SSR-nin rəsmi agentliyi “Azərinform” məlumat yayır ki, Sov. İKP Mərkəzi Komitəsi heç bir ərazi məsələlərini müzakirə etməyib və belə müzakirələrə də hazırlaşmır.
Buna etiraz olaraq Dağlıq Qarabağda tətil elan olunur. Bu SSRİ-də görünməmiş bir addım idi.
Səhəri gün Azərbaycan Kommunist Partiyasının birinci katibi Kamran Bağırov, Yaşin və digər vəzifəli şəxslər Stepanakertə gəlirlər. Onlar Vilayət Sovetinin sessiyasını keçirilməsinin qarşısını almağa çalışıblar.
Kamran Bağırov güc strukturlarına deputatların iclasa gəlməsinin qarşısını almağa göstəriş verir.
Koçaryan yazır ki, biz dolanbac yollarla deputatları gətirərək sessiyanın baş tutmasını təmin etdik: “Axşam kvorumu təmin edə bildik. Saat 21.00-da sessiya başladı. Vilayət Sovetinin meydanı adamla dolu idi. Qəfildən heç kimin gözləmədiyi halda sessiyaya Kamran Bağırov, Yaşin, DQMV-in rəhbəri Boris Kevorkov və Vilayət Sovetinin digər məsul şəxsləri gəldi. İlk olaraq Kamran Bağırov çıxış etdi. O xalqlar dostluğu, qardaşlığından danışdı. Dedi ki, biz 70 ildir bir yerdə Azərbaycanın tərkibində yaşayırıq. Daha sonra Bağırov sərt şəkildə dedi ki, bir qrup məsuliyyətsiz millətçi xalqı ağılsız addım atmağa təhrik edir. O vəd etdi ki, yaxın zamanlarda Vilayətlə bağlı buraxılmış səhvləri düzəldəcəklər. Qeyd etdi ki, sessiyanın ərazi məsələlərini həll etmək hüququ yoxdur və Qarabağ Azərbaycanın tərkibində qalacaq”.
Bu çıxışdan sonra erməni deputatlar danışmağa başlayıb.
Onlar sessiyanın bütün məsələlər üzrə qərar qəbul etməyə səlahiyyəti olduğunu iddia ediblər: “Kamran Bağırov çıxış edənlərin sözünü tez-tez kəsir, problemlərin həll olunacağını deyirdi. Amma sessiyanın yönünü dəyişdirə bilmədilər”.
Bundan sonra Kamran Bağırov və digərləri sessiyanı tərk edirlər. Azərbaycanın siyasi rəhbərliyi iclas zalından çıxdıqdan sonra sessiya isə Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tərkibindən çıxarılaraq Ermənistana birlşdirilməsi barədə qərarı qəbul edir.
Fevralın 21-də isə Sov.İKP-nin Siyasi Bürosunun “Dağlıq Qarabağdakı hadisələrə dair” qətnaməsi çıxır. Sənəddə DQMV Vilayət Sovetinin qəbul etdiyi qərarın “ekstremistlərin və millətçilərin fəaliyyəti nəticəsində qəbul edildiyi” vurğulanırdı.
Bu qərardan sonra Dağlıq Qarabağda vəziyyət gərginləşir.
2 gün sonra Əsgəran rayonu ərazisində Ağdam və Əsgəran rayonunun azərbyacanlı sakinlərinin dinc nümayiş başlanır. Burada ermənilər atəş açaraq 2 azərbaycanlı gənci qətlə yetirirlər.
Bununla da Qarabağ münaqişəsində ilk qan tökülür.
Azərbaycan hakimiyyəti ilk vaxtlar münaqişənin xalqdan gizli saxlamağa çalışıb. 1987-ci ilin sonları və 1988-ci ilin fevralına qədər olan müddət ərzində çox dar çərçivədə Ermənistanda və Qarabağda açıq erməni iddialarının başlanması barədə məlumat olub.
Azərbaycan Ali Sovetinin sabiq deputatı Maksim Musayev 1998-ci ildə mərhum Kamran Bağırovla bağlı görüşü barədə KİV-ə müsahibəsində danışarkən deyib ki, sabiq birinci katib 1988-ci ildə Xankəndində etdiyi səfərini xatırladıb və problemin həlli üçün lazımi qətiyyət göstərmədiklərini etiraf edib: “Gərək biz o vaxt Moskvanın göstərişlərinə baxmayıb erməni separatçılığına qarşı qəti mövqe tutaydıq, onları yerində oturdaydıq. Gərək mən 1988-ci ilin fevralında Xankəndində elə çıxış edəydim, elə qəti mövqe tutaydım ki, ermənilər lap məni güllələydilər. Bəlkə də onda məsələ bu dərəcədə böyüməz, torpaqlar işğal olunmazdı”.
Kamran Bağırov 1982-88-ci illərdə Azərbaycana rəhbərlik edib. Qarabağ probelminin dalğası onu hakimiyyətdən salıb. 1988-ci ilin mayında onu xələfi, diplomat Əbdürrəhman Vəzirov əvəz edib.
(AzPost-un xəbərindən istifadə edilməklə)
21 fevral günündə iki ölüm: Qoqol və Bünyadov
Harun Soltanov, “Ədəbiyyat və incəsənət”
Bu gün, 21 fevral. Təqvimə baxanda adi bir gün. Amma tarixin dərinliklərində bu tarix iki böyük insanın, biri dünya ədəbiyyatının, biri Azərbaycan elminin parlaq ulduzlarının son nəfəsini aldığı gündür.
Biri sözlə ölümsüzləşdi, biri sözlə öldürüldü.
Hər ikisi də özündən sonra işıq qoyub getdi.
Nikolay Qoqol.
1852-ci il, 21 fevral. Moskva.
Nikolay Vasilyeviç Qoqol 42 yaşında dünyasını dəyişir. Ondan əvvəl nə oldu? On gün əvvəl, 11 fevralda gecə yarısı oyanır, xidmətçisini oyadır, sobanı yandırtdırır və illərdir üzərində işlədiyi "Ölü canlar" poemasının ikinci cildinin əlyazmalarını sobaya atır. Kağızlar alışıb yanarkən o, xaç çəkir və dua edir.
Səhər dostlarına deyir, "Şeytan məni çaşdırdı. Mən yanlış kağızları yandırdım. Əsl əlyazmalar çamadanda qalıb." Amma çamadanı açanda görürlər ki, əsl əlyazmalar da yanıb. Hamısı kül olub. Qoqol bundan sonra yatağa düşür. Yemək içmək istəmir. Həkimlər kömək edə bilmir. O, sadəcə gözləyir. Ölümü gözləyir. Və 21 fevralda gözlədiyi gəlir. Qoqol ölümündən əvvəl bir vəsiyyət yazmışdı: "Ölüm əlamətləri açıq-aydın bəlli olmayana qədər cəsədimi tələsik torpağa tapşırmayın. Bunu ona görə xatırladıram ki, xəstəlik zamanı dəfələrlə ürəyim dayanıb, nəbzim vurmayıb." 79 il sonra, 1931-ci ildə onun nəşi başqa qəbiristanlığa köçürüləndə tabutu açırlar. Və dəhşətli bir şey görürlər. Tabutun qapağı içəri tərəfdən cızılıb. Cəsəd isə qeyri-adi vəziyyətdədir. Və ən qorxulusu, skeletin kəlləsi tabutda yoxdur. Qoqol mistik yazıçı idi. Ölümü də mistik oldu. O, "Şinel", "Burun", "Taras Bulba", "Müfəttiş" kimi əsərlərin müəllifidir. Onun yaradıcılığı Dostoyevskidən tutmuş Kafka, Tolstoy, Bulqakov qədər bir çox yazıçıya təsir edib. Dostoyevski məşhur bir cümlə deyib, "Hamımız Qoqolun "Şinel"indən çıxmışıq." Qoqol uşaqkən bir hadisə danışır,"Evdə tək oturmuşdum. Beş yaşım vardı. Axşam düşürdü. Divanın bir küncünə qısılıb tam səssizlikdə qədim divar saatının səsini dinləyirdim. Birdən bir pişik mənə yaxınlaşdı. Gözləri xoşagəlməz işıq saçırdı. Mən xoflandım, pişiyi götürüb həyətə qaçdım, onu hovuza tulladım. Pişik boğuldu. Sonra ağlamağa başladım, vicdan əzabı çəkirdim..."
Kim bilir, bəlkə də həmin axşam balaca Nikolayın içində bir yazıçı doğuldu. Dünyaya qaranlıq və işığın iç-içə olduğu gözlərlə baxacaq bir yazıçı.
Ziya Bünyadov.
1997-ci il, 21 fevral. Bakı.
Saat 18:10. Akademik Ziya Bünyadov işdən çıxıb evinə qayıdır. Yaşadığı binanın qarşısında ona hücum edirlər. Bıçaq və odlu silah. 75 yaşlı alim, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, şərqşünas, tarixçi, deputat yerə yıxılır. Qan içində. Azərbaycan ictimaiyyəti şoka düşür. Ümummilli Lider Heydər Əliyev o zaman deyirdi. "Bu, Azərbaycan xalqı və elmi üçün böyük itkidir. Bu qədər dahi, bu qədər ali, bu qədər böyük həyat yolu keçmiş şəxsiyyətə atılan güllə, onun qətlə yetirilməsi bütün Azərbaycan xalqına edilən təcavüzdür, Azərbaycan xalqına atılan güllədir. Çünki Ziya Bünyadov Azərbaycan xalqını ən gözəl təmsil edən şəxsiyyətlərdən biri və o şəxsiyyətlərin içində seçiləni idi."
Ziya Bünyadov kim idi? O, sadəcə alim deyildi. O, bir döyüşçü idi. Həm cəbhədə, həm elmdə, həm siyasətdə.
1923-cü ildə Astarada anadan olub. Atası azərbaycanlı, anası rus. Uşaq yaşlarından ərəb dilini öyrənib, Quranı oxuyub. 16 yaşında hərbi məktəbə daxil olmaq üçün yaşına iki il artırıb. 1941-ci ildə leytenant rütbəsi alıb və İkinci Dünya müharibəsinə qatılıb. Ukrayna, Moldova, Qafqaz, Belarus, Polşa... Berlinədək vuruşub. İki dəfə yaralanıb, kontuziya alıb. Cərimə rotasına komandanlıq edib. Bir döyüşdə 670 nəfərlik rotasından cəmi 47 nəfər sağ qalıb. 1945-ci il 27 fevralda ona Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adı verilib.
Müharibədən sonra elmə yönəlib. Moskva Şərqşünaslıq İnstitutunu bitirib. 450-dən çox elmi əsər, monoqrafiya, tərcümə yazıb. Azərbaycanın orta əsrlər tarixini, xilafət dövrünü, Atabəylər dövlətini tədqiq edib. 1991-ci ildə Vasim Məmmədəliyevlə birlikdə Quranı Azərbaycan dilinə tərcümə edib. O, tərcümə etdiyi Quranın ön sözündə İslam dinini və onun peyğəmbərini təhqir etdiyi iddiası ilə qarşılaşıb. Bəzi radikal dairələr onun ölümünə fətva verdiyi deyilir. Qətlin əsas təşkilatçıları "Hizbullah" və "Ceyşaullah" adlı qruplar olub.
Ziya Bünyadov təkcə alim deyildi, həm də fəal siyasi xadim idi. O, 1988-1990-cı illərdə Bakının Azadlıq meydanında xalqın qarşısında çıxış edən, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının qarşısını alan, onlara dəlillərlə etiraz edən vətənpərvər ziyalılardan biri idi. Bünyadov həm də Heydər Əliyevin Azərbaycanda hakimiyyətə qayıdışı üçün müraciətə imza atmış 91 nəfər tanınmış ziyalıdan biri idi. 1992-ci ildə, Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) yaradılanda, o, partiyanın təsisçilərindən biri oldu və YAP sədrinin müavini seçildi. 1995-ci ildə keçirilən ilk parlament seçkilərində Yeni Azərbaycan Partiyasının siyahısı üzrə Milli Məclisin deputatı seçildi. Parlamentdə Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komissiyasının üzvü idi. Həm alim, həm döyüşçü, həm də siyasətçi kimi xalqına xidmət edirdi. Amma ictimaiyyətdə onun qətli ilə bağlı başqa iddialar da var. Onun Milli Məclisin spikeri təyin edilməsinə münasibəti, korrupsiya ilə bağlı sənədləri yayımlayacağı ilə hədələməsi, yüksək vəzifəli şəxslərlə münaqişələri... Bu qətl hələ də tam aydınlaşmayıb.
Daha bir acı təsadüf. 20 il sonra, 2017-ci ildə, onun 20 yaşlı nəvəsi kiçik Ziya Bünyadov ABŞ-da öldürüldü. Biri evinin qarşısında, biri oxuduğu ölkədə, iki Ziya, iki faciə.
Qoqol öz əlyazmalarını yandırdı və öldü. Bünyadov sözləri uğrunda öldürüldü. Qoqol yazdıqları ilə yaşadı, yazdıqları ilə öldü. Bünyadov yazdıqları uğrunda öldü, yazdıqları ilə yaşayır. Hər ikisi də sözün gücünə inanırdı. Qoqol sözün yandırılanda belə kül olub havaya qarışdığına, bir gün başqa bir yazıçının onu tapacağına inanırdı. Bünyadov sözün qanla yazıldığına, tarixin onu unutmayacağına inanırdı. Qoqolun "Ölü canlar"ının ikinci cildi yandı. O əsər heç vaxt bərpa olunmadı. Amma onun digər əsərləri qaldı, yaşayır, oxunur.
Bünyadovun bədəni yox, amma sözləri qaldı. Onun "Azərbaycan VII-IX əsrlərdə" kitabı, "Atabəylər dövləti" monoqrafiyası, tərcümə etdiyi Quran, yüzlərlə elmi məqaləsi hamısı qaldı. Onlar oxunur, öyrənilir, yaşayır.
Bir dəfə Bünyadov demişdi: "Mən öz nəslimin tarixini araşdırmışam. Mənim 15-ci ulu babam şeyx Bünyad olub. Soyadım onun adındandır." O, öz kökünü bilən, tarixə bağlı bir adam idi. Qoqol isə soyadının polyaklar tərəfindən uydurulduğunu deyib, atdığı ikinci hissəni ,"Yanovski"ni atıb, ancaq "Qoqol" qalıb. Hər ikisi də öz köklərini axtaran, özünü tapan, özünü yaradan insanlar idi.
Qoqolun "Müfəttiş" əsərində bir cümlə var, "Nəyə gülürsünüz? Özünüzə gülürsünüz!" O, gülməklə düzəltməyə çalışırdı insanları. Satira ilə, yumorla, qrotesklə. Amma sonunda gördü ki, insanlar düzəlmir. Və əlyazmalarını yandırdı.
Bünyadovun "Qırmızı terror" kitabı var. Orada bolşevizm terroru və siyasi repressiya qurbanlarından yazıb. O da həqiqəti yazmağa çalışırdı. Amma həqiqət bəzən baha olur.
Bu gün, 21 fevralda bu iki insanı xatırlayarkən bir şeyi düşünmək lazımdır. Sözün gücü nədir?
Söz yandırıla bilər. Söz uğrunda öldürülə bilər. Amma söz heç vaxt tamamilə yox olmur. Bir gün, hardasa, kiminsə yaddaşında, kiminsə qəlbində, kiminsə yazdığında yaşamağa davam edir.
Qoqolun ölümündən 100 il sonra Mixail Bulqakov doğuldu. Bulqakov Qoqolu özünün ustadı adlandırdı. Onun "Ustad və Marqarita" romanında Qoqolun ruhu gəzir. Bünyadovun ölümündən 20 il keçdi. Onun kitabları hələ də oxunur, tədqiq edilir, çap olunur. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında onun adına Şərqşünaslıq İnstitutu var.
21 fevral. Təqvimdə adi bir gündür. Amma bu gün iki böyük insan dünyasını dəyişib. Biri sözlə ölümsüzləşən, biri sözlə öldürülən. Hər ikisi də öz dövrünün, öz xalqının, öz elminin, öz sənətinin böyük simaları idi.
Bu gecə, əgər fürsətiniz olsa, Qoqoldan bir hekayə oxuyun. Ya da Bünyadovun tərcüməsində Quranın bir surəsini. Onların sözləri hələ də burdadır. Hələ də canlıdır. Hələ də danışır.
Söz ölmür. Söz qalır. Və bir gün, bəlkə də elə bu gün, söz sizi tapır.
Allah rəhmət eləsin, ruhları şad olsun.
"Kağızlar alışıb yanarkən o, xaç çəkir və dua edirdi."
"Bıçaq və odlu silah. 75 yaşlı alim yerə yıxılır."